:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 244-238 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی مدل برآورد تعداد دندان‌پزشکان مورد نیاز ایران با استفاده از روش مبتنی بر نیاز درمانی
حسین حصاری، محمدجواد خرازی‌فرد*، امیرمحمد عربی دره در، محسن شیرازی، مهتاب نصرتی، اسمعیل یزدی
مرکز تحقیقات دندان‌پزشکی، پژوهشکده علوم دندان‌پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (143 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف این مطالعه طراحی چارچوبی روش‌مند برای تخمین نیروی انسانی دندان‌پزشکی مورد نیاز در کشور بر‌اساس شاخص نیاز درمانی است.
روش: ابتدا، با استفاده از داده‌های حاصل از آخرین مطالعه کشوری در سال 1391 برای همه گروه‌های سنی تعداد (dt, mt و DT, MT) دندان‌های از دست رفته و پوسیده در دندان‌های دائمی و شیری با فرض خطی بودن روند ایجاد پوسیدگی در فواصل زمانی برون‌گزینی شد. سپس، میانه شاخص‌ها برای هر گروه سنی محاسبه و مورد استفاده قرار گرفت. در مرحله بعد با استفاده از داده‌های194 بیمار در دانشکده دندان‌پزشکی تهران و یک کلینیک دندان‌پزشکی دیگر نیازهای درمانی آنها تعیین و بر‌اساس شاخص‌های پوسیدگی دندان و بیماری پریودونتال دسته‌بندی شد. زمان مورد نیاز درمان‌ها توسط پرسشنامه‌ای که در اختیار دستیاران 120 دندان‌پزشک قرار گرفت، مشخص شد. بر این اساس، مدل ریاضی برای تعیین نیروی انسانی دندان‌پزشک مورد نیاز ارائه شد.
یافته‌ها: فرض بر این است که همزمان همه مردم توانایی مالی برای بهره‌مندی داشته باشند و همزمان برای دریافت درمان مراجعه کنند. نیروی انسانی مورد نیاز کشور بر اساس تعیین نیازهای درمانی دندان‌پزشکی با تعیین زمان مورد نیاز برای انجام درمان‌های همه گروه‌های سنی، با در نظر گرفتن توان یک دندان‌پزشک برای ارائه خدمت طی یک سال قابل محاسبه است.
نتیجه‌گیری: روش تعیین نیروی انسانی دندان‌پزشک مورد نیاز بر‌اساس نیاز درمانی، روش قابل استفاده برای برآورد حداکثری دندان‌پزشکان در سال‌های آینده در یک کشور است.
واژه‌های کلیدی: دندانپزشکان، نیروی کار، نیازسنجی
متن کامل [PDF 353 kb]   (48 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/8/29 | پذیرش: 1401/6/1 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/6/29 | انتشار: 1401/6/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها