:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 179-172 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی ابعاد و مؤلفه‌های پاسخگویی دانشگاه‌های کشور به بازار کار
مجیدرضا کتابدار، حمیدرضا آراسته*، بیژن عبدالهی، حسن رضا زین آبادی
دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (14111 مشاهده)
زمینه و هدف: پاسخگویی از ضرورت‌­ها و نیازهای یک نظام کارآمد و خدمتگزار است. نظر به موج بیکاری به‌ویژه در قشر دارای تحصیلات عالی در کشور، دانشگاه‌­ها متهم به ناکارآمدی در قبال پاسخگویی به بازارکارند که این امر می‌بایست با بررسی ابعاد مختلف موضوع، شناسایی و ارائه شود.
روش: پژوهش حاضر با هدف شناسایی ابعاد و مؤلفه­‌های پاسخگویی دانشگاه‌­های کشور به بازارکار با استفاده از روش فراترکیب تدوین شد. این تحقیق از نظر هدف کاربردی و از منظر گردآوری اطلاعات اسنادی فراترکیب بود. نمونه اولیه پژوهش شامل 343 مطالعه مرتبط بود که پس از غربالگری اولیه، 201 مقاله و سند مبنای استخراج یافته‌­ها قرار گرفت.
یافته­‌ها: 19 مؤلفه در 3 بعد استخراج شد. بعد آموزشی، مهارتی و پژوهشی (8 مؤلفه)، بعد برنامه‌ریزی درسی(7 مؤلفه)، بعد ساختاری و مدیریتی (4 مؤلفه).
نتیجه‌گیری: توجه و اهتمام ویژه سیاست‌گذاران و برنامه‌­ریزان آموزش­‌عالی به مولفه‌­های 19 گانه حاصل از این پژوهش از جمله: ارائه آموزش مهارتی مبتنی‌بر بازارکار، تدوین برنامه‌های درسی کاربردی طبق نیاز بازارکار، توجه بیشتر روسا و هیئت امنای دانشگاه‌­ها به ضرورت پاسخگویی در قبال بازارکار، مشارکت ذی‌نفعان درطراحی و تدوین برنامه درسی، انگیزه بخشی و ارتقا توان اعضای هیئت علمی در تربیت دانش­‌آموختگان شایسته برای بازار کار در هر رشته و حرکت به سمت آموزش‌­ها و پژوهش‌­های کاربردی و تقاضا محور، می‌تواند موجب کم شدن شکاف وضع موجود با وضعیت مطلوب دانشگاه‌ها شده، گام مهمی در جهت پاسخگویی به بازار کار و به خصوص کاهش بیکاری و افزایش رضایت دانش‌­آموختگان و صاحبان کسب و کار و بازارکار فراهم شود.
واژه‌های کلیدی: اشتغال، بازارکار، دانشگاه‌ها، فراترکیب، مسئولیت اجتماعی
متن کامل [PDF 390 kb]   (5781 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/2/25 | پذیرش: 1401/2/31 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/3/22 | انتشار: 1401/3/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها