:: دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 107-97 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین مدل پیشگیرانه، مقابله، مداخله و حل بحران با تمرکز بر سلامت معنوی در ایران
ابوالقاسم عیسی‌مراد، زهرا نفر، فاطمه‌سادات فاطمی
چکیده:   (1589 مشاهده)
زمینه و هدف: انسان‌ها در شرایط دشوار و گرفتاری‌ها به خداوند ارحم‌الراحمین گرایش پیدا می‌کنند و از او کمک می‌خواهند بنابراین بحث درباره‌ معنویت و کارکردهای آن در زندگی امروز بشر و تلاش برای شناخت هرچه بیشتر آن می‌تواند به‌عنوان راه‌حل اصلی در زمینه ابعاد پیشگیرانه، مداخله‌ای و حل بحران‌های عصر حاضر شود. در همین راستا، هدف از انجام این مطالعه، مدیریت بحران با تدوین مدل پیشگیرانه، مقابله، مداخله و حل بحران با تمرکز بر سلامت معنوی در ایران بود.
روش: در این پژوهش مدلی برای مدیریت بحران بر اساس سلامت معنوی ارائه شد. بدین منظور روش این تحقیق از نوع تحقیق آمیخته به روش اکتشافی متوالی بود و جامعه آماری پژوهش حاضر شامل مجموعه پژوهش‌های انجام‌شده در جوامع علمی ایران و افراد متخصص در حوزه مدیریت بحران در سلامت معنوی بود. پس از جمع‌آوری داده‌ها از طریق روش فراتحلیل، برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از نرم‌افزار reveman، برای تجزیه‌وتحلیل سناریوهای به‌دست‌آمده در روش دلفی از نرم‌افزار Micmac و در خصوص تجزیه‌وتحلیل داده‌های به‌دست‌آمده از گروه‌های کانونی از نرم‌افزار maxquda استفاده شد.
یافته‌ها: براساس نتایج به‌دست‌آمده، 9 مؤلفه در زمینه راهکارهای پیشگیرانه و 7 مؤلفه در زمینه راهکارهای مداخله و در نهایت 7 زمینه راهکارهای حل مسئله بیش‌ترین تأثیر را در زمینه مدل‌یابی مدیریت بحران با تمرکز بر سلامت معنوی داشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش گویای این است که سلامت معنوی می‌تواند به عنوان یک عامل اساسی در ارائه راهکارهای پیشگیرانه، مداخله‌ای و مقابله‌ای در مدیریت بحران مورداستفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: خدمات بهداشتی پیشگیرانه، سلامت معنوی، مداخله در بحران، مدیریت بحران
متن کامل [PDF 462 kb]   (506 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/5 | پذیرش: 1400/3/31 | انتشار: 1400/3/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها