:: دوره 2، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 333-353 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین بند 12 سیاست‌های ابلاغی در حوزه سلامت: بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران
چکیده:   (2284 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت توسط مقام معظم رهبری رویکردی سیستمی و آینده‌نگر در تمامی مقوله‌های مرتبط با حوزه سلامت ایران را شامل می‌شود. در این میان بند 12 سیاست‌های کلی سلامت تحت عنوان: "بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران" به جهت‌گیری سیاست‌ها در حیطه طب سنتی ایرانی پرداخته است. در این مقاله تلاش بر آن است تا تبیین این بند از سیاست‌های کلی نظام سلامت در اتاق فکری متشکل از متخصصان و پژوهشگران حیطه‌های مربوطه صورت گیرد.
روش: در مرحله اول مفاهیم مورد تأکید در این سیاست و نیز مهمترین منابع تحقیق از اسناد بالادستی نظام و پایگاه‌های اطلاعاتی PubMed ، Web of Science ، EMBASE ، Scopus ، Science Direct ، Cochron Library ، وGoogle Scholar  به‌طور سیستماتیک و بدون محدوده زمانی مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله دوم از تجارب زنده سیاست‌گذاران، مجریان و متخصصان حوزه‌های مرتبط با طب و داروسازی سنتی ایرانی ارائه‌کنندگان خدمات طب سنتی به شیوه مصاحبه، کدگذاری، طبقه‌بندی و مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: در این مطالعه 14 مفهوم مرتبط با بند‌ها مورد تبیین و تعریف قرار گرفت و نیز بالغ بر 68 پیشنهاد به تفکیک برای تبیین بندهای 12 ارائه شد.
نتیجه‌گیری: در این پژوهش سیاست‌های کلی نظام در حیطه طب‌سنتی ایرانی در کلیه ابعاد ترویج و فرهنگ‌سازی، آموزش، پژوهش، واردات، صادرات و فناوری و تولید تبیین گردید. به‌طوری که با سیاست‌های ملی و بالادستی همگام بوده و ضمن پیشبرد سیاست اقتصاد مقاومتی با سایر بندهای سیاست‌های کلی سلامت نیز همراه باشد. تبیین این سیاست‌ها ضمن هم‌افزایی طب رایج و سنتی ایرانی می‌تواند از طرفی سبب جلوگیری از نحله‌های انحرافی و رونق شیادی و از طرفی سبب جلوگیری از محروم نمودن جامعه پزشکی از فرصت‌های نوین درمانی شود.
واژه‌های کلیدی: بند 12 سیاست‌های سلامت، تبیین، طب‌سنتی، طب ایران
متن کامل [PDF 800 kb]   (731 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/3/7 | پذیرش: 1398/3/7 | انتشار: 1398/3/7


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها