:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 487-492 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتقای سرمایه اجتماعی از توصیه تا عمل
چکیده:   (452 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: سرمایه اجتماعی سنگ بنای موفقیت و تسهیل‌گر رشد و تعالی یک جامعه است. افزایش اعتماد و مشارکت جمعی جوامع نشانگر سرمایه اجتماعی بالاتر در آن جامعه است. این مطالعه با هدف مرور وضعیت سرمایه اجتماعی در ایران و ارائه راهکارهای ارتقای آن طراحی شده است.
روش اجرا: در این مطالعه مقالات و مستندات علمی ‌منتشر شده به زبان فارسی و انگلیسی مرور و اطلاعات استخراج شد سپس، نظرات خبرگان بصورت بحث گروهی اخذ و تحلیل محتوی کیفی انجام گرفت.
نتایج: مرور مطالعات سنجش سرمایه اجتماعی در کشور و مقایسه استان‌های مختلف نشان می‌دهد که سرمایه اجتماعی کشور پایین بوده و سیر آن نزولی است. براساس مدل مشارکت مردم می‌توان راهکارهای ارتقای سرمایه اجتماعی را در سه گام تعریف کرد.گام نخست اطلاع‌رسانی، گام دوم مشاوره و همکاری و گام سوم نظارت و شراکت است.
نتیجه‌گیری: جامعه ایران درحال‌حاضر به‌خصوص در استان‌هایی که در مسیر گذر به مدرنیته هستند وضعیتی است که سرمایه اجتماعی سنتی کمرنگ شده و سرمایه اجتماعی جدید در آن کامل نشده است. بنابراین برای اینکه کشور با افت شدید سرمایه اجتماعی مواجه نشود باید راهکارهای ارتقا دهنده را در برنامه سرمایه اجتماعی در نظر بگیریم.
 
واژه‌های کلیدی: : سرمایه اجتماعی، راهکارهای ارتقا دهنده، ایران
متن کامل [PDF 251 kb]   (101 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/7/21 | پذیرش: 1398/7/21 | انتشار: 1398/7/21


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها