:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 449-461 برگشت به فهرست نسخه ها
دستاورد‌های چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه سلامت و تربیت نیروی انسانی پزشکی: راهبردهای ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمات سلامت
چکیده:   (826 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سال 1357، دو تغییر عمده در نظام سلامت کشور رخ داد: یکی تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگری تأسیس شبکه بهداشتی درمانی کشور. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عهده‌دار کلیه وجوه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، رهبریت، تولیت، نظارت و ارزشیابی خدمات سلامت است و در عین حال تربیت و آموزش نیروی انسانی سلامت را در یک سیستم جامعه ارائه خدمات بهداشتی به عهده دارد و این ساختار سلامت کشور را تشکیل می‌دهد.
روش: از روش مطالعه کتابخانه‌ای و ثبت تجربیات شخصی نویسنده استفاده شده است.
یافته‌ها: از سال 1357 تا 1394، تعداد دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ایران به ترتیب از 7 به 72، 3 به 19 و 3 به 21 افزایش یافت و تعداد پذیرش دانسجویان گروه پزشکی نیز در این فاصله زمانی از سالیان 1387 به 44040 ارتقا پیدا کرد. برنامه‌های دکترای تخصصی PhD و فوق تخصصی بالینی که وجود نداشتند، پس از انقلاب تاسیس شده و امروز در این رشته‌ها به ترتیب 268 و 350 نفر سالیانه وارد می‌شوند. این ارتقای کمی با بهبود قابل‌توجهی در کیفیت آموزش، خدمات بالینی و نیز افزایش بی‌نظیر در فعالیت‌های تحقیقاتی کشور همراه بوده است.
نتیجه‌گیری: ادغام آموزش پزشکی در نظام خدمات سلامت کشور، استراتژی مناسب و اقتصادی برای ارتقای سلامت است و نقطه عطفی در بهبود آموزش گروه پزشکی برای پاسخگویی مناسب برای سلامت در جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.
واژه‌های کلیدی: ادغام، پاسخگویی اجتماعی، آموزش، سلامت، ایران
متن کامل [PDF 331 kb]   (138 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها