:: دوره 2، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 273-279 برگشت به فهرست نسخه ها
پیشگفتار: زیبایی‌شناسی براساس وحدت در کثرت و کثرت در وحدت
چکیده:   (588 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: هر حسن و جمالی تجلی حق تعالی در افق طبیعت و آفرینش می‌باشد و برترین ابتهاج در ادراک زیبایی، به او نسبت داده می‌شود. جهان هستی چهره جمال حق تعالی است و از‌آنجا‌که هر کمالی در هستی، تجلی اوست ، حق تعالی دارای واجدترین کمالات است. به‌طور کلی زیبایی‌شناسی نمایش وحدت در کثرت و کثرت در وحدت است. بنابراین در این مقاله برآنیم تا برقراری ارتباط میان زیبایی وحدت وجود و زیبایی کثرت وجود را عیان کرده و بیان کنیم که وحدت، حقیقت وجود و کثرت نمایش زیبای وحدت و تجلی هنرمندانه آن است.
روش: در این مطالعه از شیوه نظریه‌پردازی علمی و مطالعه کتابخانه‌ای استفاده شده است.
یافته‌ها: با مقدمه‌ای بر زیبایی‌شناسی و نگاه اندیشمندان اسلامی و غربی و بیان راه‌های تجربه دستیابی به آن ، شکل‌گیری "زیبایی‌شناسی"تشریح گردید. با برداشتی از مبانی و اصول اسلامی و خداشناسی به تبیین و نظریه کثرت در وحدت و وحدت در کثرت پرداخته شد.
نتیجه‌گیری: با استنتاج از مفاهیم قرآنی و روایی و گردآوری تحلیل داده‌های معتبر نظریه زیبایی‌شناسی در وحدت و کثرت به شرح این مقاله ارائه شده است. که به‌طور کلی پدیده وحدت در کثرت و کثرت در وحدت در زیبایی‌شناسی وجود دارد که اندیشه توحیدی باعث توجه به سوی خالق یگانه شده و این مسئله را به وضوح می‌توان در آفرینش نظام هستی توسط خالق بی‌همتا مشاهده کرد.
واژه‌های کلیدی: زیبایی‌شناسی، وحدت وجود، وحدت در کثرت و کثرت در وحدت، قوه خیال
متن کامل [PDF 165 kb]   (232 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/2/1 | پذیرش: 1398/3/8 | انتشار: 1398/3/12


XML     Printدوره 2، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها